کودک را وادار به عذرخواهی نکنید

کودکی که با وجود عذرخواهی کردن همچنان کار اشتباه خود را تکرار میکنه، باید بهش توضیح بدیم که برای چه منظوری عذرخواهی میکنه، چون اگه کودک ندونه که چرا عذرخواهی میکنه، با وجود ادای اون همچنان کار اشتباه خود را تکرار می کنه.

بچه های کوچک تر از هفت سال، تفکر شهودی دارن و در بسیاری از کارهاشون منطق وجود نداره، تو این سن بچه ها خود محور هستن و کارهایی رو انجام میدن که به نظرشون خطا نیست، در این سن والدین بهتره عذرخواهی کردن رو به شکل غیر مستقیم به کودک خود بیاموزند.

از روش های غیر مستقیم میشه به نقاشی کشیدن و نمایش بازی کردن اشاره کرد.

  • در روش نقاشی کردن، اتفاقی رو که سبب شده کودک کار زشتی رو انجام بده، نقاشی می کنیم. برای مثال، اگر کودک در بازی با دوستش دعوا کرده و او را کتک زده، این اتفاق را با کمک کودک نقاشی می کشیم و یک کودک گریان ترسیم می کنیم و از کودک می پرسیم، که برای لبخند زدن دوستش باید چه کار کنه و آن وقت عذرخواهی کردن را به کودک پیشنهاد می دهیم.
  • در روش نمایش هم از شخصیت های داستانی استفاده کنید، یک داستان تعریف و از فرزندمون درخواست می کنیم که درباره اون کار بد، قضاوت کند. ممکن پاسخ کودک عذرخواهی نباشد. اما شما باید به کودک خود کمک کنید تا به این نتیجه برسد.

در قدم بعدی باید به کودک یاد بدهیم که اشتباه اش را جبران و از طرف مقابل دلجویی کند. مثلا، اگر نقاشی دوستش را خط خطی کرده، کمکش کند تا دوباره آن را بکشه. نکته مهم این است که کودک بفهمد اشتباهاتی را که انجام میده تنها با گفتن کلمه «ببخشید» اصلاح نمیشه.

یادتون باشد نباید کودک را به عذرخواهی کردن وادار کنیم، چون این جوری یاد میگیره با گفتن کلمه ببخشید از مشکلاتی که به وجود آورده، فرار کنه. تا زمانی که کودک از کار خودش پشیمون نشده، لازم نیست عذرخواهی کند. چرا که علت عذرخواهی نشون دهنده احساس پشیمانی ناشی از رفتاری بوده که به واسطه اون به شخص دیگری آسیب زده یا اون رو ناراحت کرده.

در مواقعی که کودک می‌داند کارش اشتباه ولی همچنان تکرارش میکنه، بی توجهی می تواند کارساز باشد، اما اگر باز هم اصرار به خطا داشت باید تنبیهات غیر فیزیکی برایش در نظر بگیرید.

از طرف دیگر وقتی فرزندتان عذرخواهی میکنه، اون و تشویق کنید، تا کودک احساس کنه که شما رفتار مثبتش را درک کردید.