مراقبت های لازم برای ختنه کردن

ختنه نوزاد پسر عمل جراحی شایعی است که در آن پوست اضافه‌ای که سر آلت تناسلی نوزاد را می‌پوشاند برداشته می‌شود. اگر با ختنه‌ی نوزادتان موافق باشید می‌توانید دو الی سه روز پس از تولد و پیش از آنکه نوزاد بیمارستان را ترک کند آن را انجام دهید؛ اما معمولاً متخصصین اطفال معتقدند که بهتر است پس از سه ماهگی نوزاد انجام شود.

آیا ختنه نوزاد پسر ضروری است؟

بسیاری از والدینی که منتظر تولد نوزاد پسر هستند، این سؤال برایشان پیش می‌آید که اصلاً دلیل انجام ختنه نوزاد پسر چیست؟ معمولاً یکی از سؤالاتی که پزشک متخصص اطفال پس از تولد نوزاد پسر از شما خواهد پرسید نیز همین است که آیا می‌خواهید نوزادتان ختنه شود یا خیر.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که این عمل جراحی باعث کاهش ریسک ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری در سال‌های اولیه تولد نوزاد و عفونت‌های مقاربتی در سال‌های بعدی زندگی او می‌شود.

مراقبت های قبل از ختنه نوزاد پسر

اگر در نظر دارید که ختنه نوزاد پسر خود را انجام دهید، پیش از انجام آن با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک متخصص می‌تواند هر پزشکی اعم از متخصص اطفال، پزشک خانواده، متخصص اورولوژی و یا حتی جراح اطفال باشد.

اگرچه بیشتر نوزادان معمولاً دو روز پس از تولد ختنه می‌شوند، در صورتی که نوزاد شما پیش از موعد به دنیا آمده، آلت تناسلی‌اش مشکلی دارد، در این ناحیه خونریزی داشته و یا سابقه‌ی آن را در خانواده دارد، لازم است که ختنه او را به تعویق بیندازید.

پزشک شما مزایا و ریسک‌های موجود در انجام این عمل جراحی را برای شما توضیح خواهد داد و حتماً تمامی سؤالاتتان را از پزشک پرسیده و هرگونه شک و تردیدی که دارید در این زمینه رفع کنید. زمانی که موافقتتان را با انجام عمل اعلام کردید رضایت نامه‌ای را برای انجام عمل امضاء خواهید کرد.

مراقبت های بعد از ختنه نوزاد پسر

ممکن است پس از انجام عمل، نوزاد بدخلقی کرده و گریه کند. او را با احتیاط به‌گونه‌ای که به آلت تناسلی فشاری وارد نشود، در آغوش بگیرید. ممکن است سر آلت زخم شده، قرمز و متورم به نظر بیاید و یا ممکن است.پوسته‌ی زردرنگی را در سر آلت ببینید. جای هیچ نگرانی نیست و طی چند روز آینده خودبه‌خود این نشانه‌ها از بین می‌روند. معمولاً یک هفته الی ده روز طول می‌کشد که آلت تناسلی فرزندتان به‌طور کامل بهبود پیدا کند.

اشکالی ندارد که در طول دوران نقاهت آلت تناسلی را شست‌وشو دهید. هر بار که پوشک نوزاد را عوض می‌کنید، پانسمان را نیز عوض کنید. البته در ابتدای کار به آلت تناسلی وازلین بمالید که به پوشک نوزاد نچسبد. 48 ساعت پس از عمل، پانسمان خودبه‌خود می‌افتد. هم چنان باید از لوبریکانت استفاده کنید که آلت به پوشک نچسبد. درصورتی‌که مدفوع به آلت بچسبد به‌آرامی با آب صابون ولرم آن را پاک کنید. برای جلوگیری از هرگونه عفونتی مرتب پوشک را عوض کرده و به‌آرامی آن را محکم ببندید.