ماهی در رژیم غذایی کودک

ماهی در رژیم غذایی کوک

داشتن تغذیه مناسب برای کودکان نقش مهمی در رشد آن ها ایفا می کند و ماهی نیز یکی از تغذیه های مفید و موثر در رشد کودک می باشد، اما اینکه از چه زمانی می توان ماهی را در رژیم غذایی کودک قرار داد، سوالی است که ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول می کند .

زمان مجاز مصرف ماهی برای کودکان

بعد از اینکه کودکتان خوردن مواد غذایی کمکی  را در شش ماهگی شروع کرد، ماهی می‌تواند بخشی سالم از برنامۀ غذایی او باشد، اما در ابتدا لازم است با پزشک کودک صحبت کنید.

 برخی کارشناسان معتقدند ماهی یکی از آلرژی‌زاترین غذاهاست برای همین توصیه می کنند، ابتدا چند غذای کم آلرژی زا از جمله : میوه ها، سبزیجات و سرلاک به کودک داده و در صورت عدم واکنش آلرژی می توان مصرف غذاهایی مانند ماهی را در کودک آغاز کرد.  بنابراین لزوم مشورت با پزشک کودکتان در مورد خوردن ماهی ضروری است.

نشانه های تشخیص آلرژی به مواد غذایی در کودکان

اگر کودکتان بعد از خوردن ماهی یا هر مادهٔ غذایی، هر کدام از این علائم زیر را از خفیف تا شدید نشان داد یا بعد از خوردن یک غذای جدید دچار آنها شد، فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

  • ورم صورت از جمله در زبان و لب‌ها
  • حساسیت پوستی
  • خس‌خس سینه
  • مشکل در تنفس
  • دردهای شکمی
  • استفراغ و اسهال

بررسی فواید شگفت انگیز ماهی برای بچه ها

ماهی نیز مانند هر ماده غذایی دیگر نقش مهمی در سلامت بدن ایفا می کند و مصرف آن به شکل کنترل شده و همچنین منظم کمک زیادی به مبارزه به بیماری های مختلف می کند که در ادامه شما عزیزان را با برخی از فواید ماهی بر سلامت بدن کودک آشنا خواهیم کرد.

رشد و توسعه مغز و چشم های کودک :

ماهی دارای مقادیر فراوانی اسید های چرب امگا ۳ می باشد و همانطور که می دانید چربی بدن انسان قادر به تولید اسیدی به نام امگا ۳ نمی باشد از این رو، گنجاندن ماهی در رژیم غذایی کودک سبب دریافت این چربی های سالم خواهد شد و در نتیجه کمک زیادی به رشد و توسعه مغز و چشم های کودک خواهد کرد.

ساخت عضلات و تقویت آن :

پروتئین برای رشد بچه ها بسیار مهم و ضروری می باشد که در ماهی وجود دارد و کمک زیادی به تقویت عضلات و همچنین ساخت آن ها می کند.

ویتامین های A و D در ماهی :

ماهی سرشار از ویتامین A و D است که ویتامین A برای پوست و چشم کودک موثر است و ویتامین D سبب افزایش جذب کلسیم و در نتیجه رشد استخوان ها خواهد شد.

سرشار از مواد معدنی :

ید موجود در ماهی به منظور بهبود سوخت و ساز بدن گزینه بسیار مناسبی است و وجود روی در ماهی کمک زیادی به تقویت سیستم ایمنی بدن  می کند.

نکاتی که والدین در رابطه با ماهی باید بدانند

به جز آلرژی هایی که ممکن است خوردن ماهی در کودک ایجاد کند والدین باید به یک سری نکات دیگر نیز توجه داشته باشند که عبارتند از :

وجود جیوه :

همانطور که می دانید ماهی سرشار از ویتامین D، پروتئین، اسیدهای چرب امگا ۳ و مواد مغذی دیگری است اما، برخی از ماهی ها دارای مقادیر فراوانی متیل جیوه نیز می باشند که مصرف آن در دوز های زیاد سبب آسیب رساندن به سیستم عصبی کودک و رشد مغز او می شود، از این رو، طبق توصیه کارشناسان از مصرف اره ماهی و کوسه ماهی در کودکان پرهیز کرده و همچنین به منظور پایین نگه داشتن سطح جیوه میزان ماهی که به فرزندتان می دهید کمتر از ۳۴۰ گرم در هفته باشد، ماهی هایی که دارای میزان جیوه کمتری هستند.

باکتری‌ها و ویروس‌ها: 

مطمئن شوید که ماهی کاملاً پخته شده است تا باکتری‌ها و ویروس‌هایی که در ماهی خام یا نیمه‌پخته رشد می‌کنند کشته شوند و وارد بدن کودکتان نشوند.

احتمال خفگی:

 برای جلوگیری از خفگی یا گیر کردن غذا در گلوی بچه ها ، استخوان‌ها و تیغ‌های ماهی‌ها را به خوبی جدا کنید و گوشت ماهی را کاملاً له یا پوره کنید و سپس به کودکتان بدهید.