فندوق در رژیم غذایی کودک

خواص فندوق

 همان‌طور که می‌دانید دوران کودکی حساس ترین دوره زندگی در رشد، پیشرفت و ایجاد توانایی‌های جسمی و روحی در ما انسان‌هاست. تغذیه در دوران کودکی نقش بسیار مهمی دارد چرا که عواملی مانند رشد فکری و همچنین رشد جسمی کودک وابسته به تغذیه‌ی در این دوره است. در اینجا قصد داریم خواص فندق در رژیم غذایی کودک را بیان کنیم و همچنین به نحوه استفاده از آن ها بپردازیم.

خواص فندق برای کودکان

 ارزش غذایی این خشکبار به حدی بالاست که می‌توان آن را با گوشت و ماهی مقایسه کرد و حاوی پروتئین گیاهی مفید برای بدن است. تغذیه کودکان با فندق باعث تامین مواد غذایی مورد نیاز برای رشد ذهنی و جسمی آن‌ها می‌شود. در ادامه به بررسی خواص فندق برای کودکان خواهیم پرداخت:

 تامین ویتامین‌ها و مواد مغذی

فندق سرشار از انواع مواد معدنی و ویتامین‌هاست. ویتامین  A ، B و E در کنار انواع پروتئین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها دلایل خواص بی نظیر فندق برای رشد و سلامتی بدن می‌باشند. به علاوه فندق سرشار از انواع مواد معدنی است که همه احتیاجات بدن کودکان را فراهم می‌کند.

منبع کلسیم برای استخوان و دندان

این ماده غذایی سرشار از کلسیم بوده و درست مانند شیر می‌تواند به تقویت استخوان‌های کودک کمک کند. فندق بخصوص برای کودکانی که از شیر بدشان می‌آید یا به لاکتوز شیر حساسیت دارند بسیار مناسب است و با مشورت پزشک جایگزین خوبی برای شیر می‌توان محسوب شود.

کلسیم یکی از مواد معدنی است که بدن به آنها خیلی احتیاج دارد. کلسیم بدن بیشتر در ترکیب استخوان‌ها و دندان‌ها وجود دارد. دوران کودکی مخصوصاً در دوره اول و سنین ۳ تا ۶ سال، رشد و قوام استخوان‌ها و دندان‌ها خیلی اهمیت دارد و لازم است کلسیم بدن کودک تأمین گردد. 

 تقویت هوش و حافظه

مادران از دوران جنینی و نوزادی به دنبال راه‌کارهایی هستند که کودک آن‌ها ذهنی پویا و فعال داشته ‌باشد. یکی از راه‌های تقویت هوش استفاده از مواد غذایی تاثیرگذار بر سلامت مغز است. وجود فسفر در فندق عاملی برای افزایش قدرت ذهن است. انواع مغزها مقادیر متفاوتی فسفر دارند؛ این ماده معدنی یکی از نیازهای لازم و ضروری در برنامه غذایی کودکان است که در خوراکی‌های متنوعی وجود دارد.

بهبود مشکلات گوارش

درمان مشکلات گوارش از دیگر خواص استفاده از فندق برای کودکان می باشد. فندق ها سرشار از منیزیم می باشند. منیزیم موجود در ساختار فندق ها به هضم بهتر غذا ها، هضم بهتر چربی ها و تنظیم کلسترول بد بدن کمک می کند.

کاهش استرس و بهبود خلق و خو

از دیگر خواص فندق برای کودکان رفع استرس و بهبود خلق و خو است. ویتامین ب و اسیدهای چرب موجود در این خشکبار لذیذ تاثیر فراوانی بر سیستم عصبی دارد. جالب است بدانید نتایج تحقیقات نشان داده است مغز فندق به دلیل غنی بودن از چربی امگا ۳ در کنترل اختلالات رفتاری و بیش فعالی کودکان موثر است و مجموعا تاثیر زیادی بر سلامت جسمی و روحی کودک دارد.

مقابله با کم خونی

یکی از مشکلات شایع کودکان ضعف ناشی از کم‌خونی است. آهن موجود در فندق به این ضعف غلبه کرده و سیستم ایمنی را تا حد ممکن تقویت می‌کند. قرار دادن این خشکبار مقوی در برنامه غذایی کودکان منجر به ساخته شدن سلول‌های جدید خونی شده و سطح هموگلوبین در خون را افزایش می‌دهد.

حرف آخر

 با آگاهی کامل فندق را وارد برنامه غذایی کودک کنید. طبع این دانه روغنی گرم‌و‌خشک است. از مزایای شگفت‌انگیز آن در تمام ایام به‌خصوص در فصول سرد سال برای کودکان بهره بگیرید.

مصرف نادرست فندق ممکن است سبب خفگی کودک شود؛ بنابراین تا زمانی که توانایی جویدن و بلع کودک تکامل پیدا نکرده است از شیوه‌های دیگری برای مصرف کمک بگیرید. تهیه حریره یا فرنی با فندق، شیر و عسل طعم و عطری متفاوت برای کودک رقم می‌زند. فندق آسیاب شده را نیز می‌توانید در انواع پوره یا اسموتی به ‌کار ببرید.