عسل در رژیم غذایی کودک

خواص عسل برای کودک

عسل در رژیم غذایی کودک، امروزه بیشتر خانواده ها به سلامت فرزندان خود از نظر تغذیه ای اهمیت می دهند، به همین دلیل از بهترین خوراکی ها برای درمان کودکان و نوزادان خود استفاده می نمایند. 

عسل برای کودکان و همچنین برای نوزادان مزیت های زیادی دارد و به همین دلیل است که بیشتر خانواده ها در برنامه غذایی کودکان خود این خوراکی را قرار داده اند. خواص عسل برای کودکان متنوع می باشد که برخی از آنها را در ادامه بیان می کنیم.

سن مناسب کودک برای مصرف عسل

اگرچه عسل دارای خواص شگفت انگیز دارویی است که می تواند به ما کمک کند، اما برای نوزادانی که کمتر از یک ساله هستند، به این معناست نیست. حتی اگر عسل طبیعی و پر از مواد معدنی باشد، زیرا بدن کودک هنوز برای استفاده از آن آمادگی ندارد. به خاطر همین از دادن عسل به صورت مستقیم و یا بصورت ترکیبی با شیر به کودک خودداری شود.

استفاده از عسل برای کودکان با توجه به آندوسپورهای خاموش که به عنوان کلسترییدیوم بوتولیسم نام دارد، درون عسل بوده و می تواند سمی باشد و باعث بروز مشکلاتی در نوزاد شود.

فواید عسل برای کودکان

خواص عسل برای کودکان زیاد است که برخی از مهمترین خواص عسل برای نوزادان و کودکان که اهمیت زیادی دارد عبارت می باشد از :

1. افزایش کلسیم بدن کودکان

کلسیم یکی از مهمترین مواد معدنی است که باید در بدن کودکان وجود داشته باشد. شما بهتر است بدانید عسل میزان کلسیم زیادی را به بدن کودکان می بخشد. پوکی استخوان کودکان با استفاده روزانه از عسل درمان می شود.

2. آرامش بخش

هر یک از کودکانی که پیش فعال می باشند بهتر است که از خوراکی های آرامش بخش استفاده کنند. استفاده از عسل به عنوان بهترین خوراکی آرامش بخش برای کودکانی که فعالیت زیادی دارند توصیه می گردد.

3. از کبد محافظت می کند

عسل از کبد کودکان محافظت می کند به همین دلیل کودکان بالای دو سال بهتر است که از عسل استفاده کنند.

4. به کنترل قند خون کمک می کند

کودکانی نیز وجود دارند که از سنین پایین مبتلا به بیماری قند خون میشوند . عسل برای این کودکان بی ضرر بوده و تا حدی به کنترل قند خونشان کمک میکند.

5. گلو درد را تسکین می دهد

عسل برای گلو درد کودکان بسیار عالی می باشد و به عنوان یک داروی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید از عسل برای درمان سرفه و سرماخوردگی کودکان استفاده نمایید.

6. افزایش مقاومت بدن دربرابر عفونت ها

در عسل مواد موثره زیادی وجود دارد که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در برابر عوامل بیماری زا و عفونت ها قرار می گیرد و بدن کودکان را که بیشتر در معرض عفونت ها قرار دارند را مقاوم تر می کند.

7. بهبود ناراحتی معده

عسل می تواند گزینه خوبی نسبت به داروهای شیمیایی برای کودکانی باشد که از درد معده رنج می برند. 

8. درمان دندان درد

عسل با دارچین ترکیب خوبی برای درمان درد دندان است. شما می توانید یک قاشق چایخوری دارچین و ۵ قاشق چایخوری عسل مخلوط کرده و به طور مستقیم به دندان کودکان بزنید.

9. درمان اسهال واستفراغ

از دیگر خواص عسل برای کودکان و نوزادان در این است که اسهال و استفراغ آنها را درمان می نماید. شما می توانید به صورت روزانه از عسل در رژیم و برنامه غذایی کودک و نوزاد خود استفاده کنید.

10. پوست خشک کودکان با استفاده از عسل شاداب تر می شود.

نکاتی در مورد مصرف عسل برای کودکان

عسل یک ماده واقعا شیرین است و بچه ها معمولا از خوردن آن لذت می برند. با این حال، هنوز هم می توانید کودکان و بزرگسالانی را پیدا کنید که از طعم عسل لذت نمی برند.

اگر فرزند شما از رده دوم است، می توانید از عسل در اقلام غذایی مختلف مانند کوکی ها یا چای استفاده کنید یا حتی می توانید آن را در شیر اضافه کنید. با افزودن عسل به مواد غذایی مختلف، می توانید شیرینی را در آن کاهش دهید. به این ترتیب، کودک شما به راحتی عسل را می خورد.

کلام آخر

اگر متوجه شوید که فرزند شما با ضعف عضلانی، گریه و سردرد همراه است، ممکن است واکنشی نسبت به عسل داشته باشد. در صورت بروز این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید.

ممکن است مصرف عسل در نوزادان و حتی کودکان باعث بروز مشکلات تنفسی شود. این می تواند به علت واکنش های آلرژیک باشد. بنابراین اگر هرگونه مشکلی را شناسایی کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.