دلایل شایع سردرد در کودکان

سردرد در کودکان

کودکان نیز مانند بزرگسالان می‌توانند به سردرد مبتلا شوند اما اینکه این سردرد چقدر جدی است و دلیل آن چیست، شاید با بزرگسالان کمی متفاوت باشد. اگر می‌خواهید دلایل شایع سردرد در کودکان را بدانید بهتر است مقاله زیر را مطالعه کنید :


10 دلیل شایع سردرد در کودکان

سردرد یکی از عارضه‌های شایع در میان افراد است که کودکان هم می‌توانند از آن شکایت داشته باشند. سردردها می‌تواند بدون وجود مشکلی خاص ناشی از یک بیماری در کودک یا به دلیل وجود یک بیماری باشد. که می تواند آنها را در هر سن و با هر جنسیتی تحت تاثیر قرار دهد. تقریباً نیمی از کودکان تا سن هفت سالگی‌شان سردرد را تجربه می‌کنند.آمار نشان می دهد پنج نفر از هر ده کودک دست کم یک بار در ماه دچار سردرد می شود. نود درصد از کودکانی که مدرسه می روند در دوره ای دچار سردرد می شوند.

دلایل سردرد در کودک

وجود درد در سر می‌تواند ناشی از بیماری‌های رایج مانند :

  • مشکلات ژنتیکی
  • مصرف برخی خوراکی ها
  • تغیرات ناگهانی الگوی خواب
  • آسیب جزیی سر
  • تنش، استرس و عصبانیت
  • عفونت در قسمت فوقانی سیستم تنفسی
  • میگرن
  • زیاده روی در مصرف دارو
  • واکنش آلرژیک
  • کم آبی

زمان مراجع به پزشک برای سردرد کودک

اگر فرزندتان گهگاه سردرد خفیفی دارد اما به‌طورکلی خوب به نظر می‌رسد، احتمالاً جایی برای نگرانی در مورد آن وجود ندارد. با این حال، اگر سردردهایی که صبح شروع می‌شود، کودک را از خواب بیدار می‌کند یا اینکه شدت یا دفعات آنها بیشتر می‌شود، ممکن است از یک مشکل زمینه‌‌ای جدی خبر بدهد.

اگر متوجه شدید که فرزندتان هر کدام از این علائم را دارد یا اگر دچار تغییر در بینایی، ضعف یا تشنج نیز می‌شود، حتماً با پزشک کودکتان صحبت کنید. همچنین اگر کودک شما سردرد شدیدی دارد یا اگر سردرد او را از فعالیت‌های معمولش بازمی‌دارد، با پزشکش تماس بگیرید. اگرچه اینها لزوماً علامت وجود یک مشکل جدی نیست، اما نشان می‌دهد کودک شما نیاز به درمان مشخص‌تری دارد.

راهکارهای درمان یا کاهش سردرد در کودک

داروهای بدون نسخه : پیش از استفاده از هر نوع مسکن یا داروی بدون نسخه با پزشک مشورت کنید.

درمان های آرامش دهنده : فرزندتان را تشویق کنید تا یوگا انجام دهد، نفس عمیق بکشد تا همه عضلات بدنش در حالت استراحت قرار بگیرد.

استراحت کافی : به فرزندتان اجازه دهید در یک اتاق تاریک و آرام استراحت کند. خواب به تنهایی خود یک درمان مناسب برای سردرد است.

عوامل ایجاد سردرد را بشناسید: اگر کودک شما از میگرن رنج می‌برد، به او کمک کنید تا چیزهایی را که به نظر می‌رسد موجب شروع سردرد میگرنی می‌شود شناسایی و از آنها دوری کند. علاوه بر استرس، دیگر عوامل رایج شروع‌کنندهٔ میگرن در کودکان شامل برخی غذاها و نوشیدنی‌ها، از جمله غذاهای حاوی نگهدارنده‌‌ٔ نیتریت مانند هات‌داگ و گوشت‌های سرد ساندویچی مثل سوسیس و کالباس، چراغ‌های پرنور یا چشمک‌زن، سروصدا، تماشای زیاد تلویزیون، ورزش‌های خیلی سنگین و قرارگیری زیاد در معرض نور خورشید است. شاید بهتر باشد در یک دفترچه‌‌، علائم شروع سردرد کودک، تاریخ و زمان هر سردرد و رویدادهای منتهی به هر حمله ثبت شود تا در تعیین‌ عوامل ایجادکننده‌ٔ سردرد به شما کمک کند.

مصرف آب و آب میوه : کم آبی گاهی اوقات باعث سردرد میشود. مطمئن شوید کودک به اندازه کافی آب می نوشد.

ماساژ را امتحان کنید: سعی کنید شانه‌های کودک و پشت گردنش را ماساژ دهید، یا یک کیسهٔ یخ یا کیسهٔ آب گرم را بسته به خواست بدن فرزندتان در محل درد قرار دهید.