دندان درآوردن کودک

دندان درآوردن کودک

دندان درآوردن کودک از آن نقاط عطفی نیست که یک‌جا اتفاق بیفتد. تبدیل خندهٔ بی‌دندان کودکتان به لبخندی متشکل از دندان‌های سفید و درخشان فرایندی است که چند سال زمان می‌برد. وقتی کودکتان سه ساله می‌شود دهانی پر از دندان دارد که خودش می‌تواند آنها را مسواک بزند و این یکی از اولین قدم‌های او در مراقبت از خود است.

هرچند کودک خودش به تنهایی مهارت‌های کافی برای خوب مسواک زدن را نخواهد داشت و لازم است که حداقل تا شش سالگی حتماً در این کار به او کمک کنید.

علائم دندان درآوردن کودک

خی کودکان از فرایند دندان درآوردن راحت می‌گذرند، اما عدهٔ زیادی از کودکان هنگام درآمدن دندان‌هایشان ناراحت به نظر می‌رسند. برخی علائم دندان درآوردن کودکان شیرخوار عبارت است از:

  • بیرون زدن نوک دندان از زیر لثه 
  • تورم لثه 
  • تلاش کودک برای جویدن و مکیدن هر چیزی که در دست دارد 
  • سرازیر شدن آب دهان 
  • کج‌خلقی 
  • مالیدن صورت 
  • مشکلات مربوط به خواب (بدخوابی) 
  • امتناع از غذا خوردن 
  • مالیدن گوش‌ها 

همچنین لازم است بدانید که دندان درآوردن باعث تب، استفراغ یا اسهال نمی‌شود، پس اگر کودکتان این علائم یا علائم نگران‌کنندهٔ دیگری دارد آن را به دندان درآوردن نسبت ندهید، بلکه خیلی زود از پزشک کودک مشورت بگیرید.

زمان دندان درآوردن کودک

شکل‌گیری دندان‌ها از زمانی که کودک هنوز در رحم است شروع می‌شود. بیشتر کودکان، اولین دندانشان را بین چهار و هفت ماهگی درمی‌آورند اما این زمان بر حسب ژن‌های به ارث رسیده در کودک می‌تواند تا ۱۳ ماهگی به تأخیر بیفتد و در کودکان متفاوت باشد. اگر کودکتان رشد سریعی دارد، ممکن است سفیدی اولین دندان او را که معمولاً یکی از دندان‌های میانی پایین است از سه ماهگی ببینید و اگر رشد آهسته‌تری دارد، ممکن است اولین دندانش را تا یک سالگی یا بعد از آن درنیاورد.

راهکارهایی برای کاهش درد دندان درآوردن

شما نمی‌توانید هیچ کاری برای درآمدن دندان‌‌های کودک انجام دهید، اما اگر فکر می‌کنید فرایند دندان درآوردن کودکتان را اذیت می‌کند می‌توانید کارهایی برای تسکین درد او انجام دهید.

به او چیزی برای جویدن بدهید: یک حلقهٔ دندانی یا اگر می‌تواند غذاهای کمکی بخورد، یک ساقهٔ کرفس خنک‌شده در یخچال را امتحان کنید. همچنین حلقه‌های دندانی را در فریزر نگذارید، زیرا در حالت یخ‌زده می‌تواند خیلی سفت باشد و به لثه‌های کودکتان آسیب بزند.

به او غذاهای سرد بدهید: کودک ممکن است از خوردن غذاهای سرد مثل سس سیب یا ماست تسکین پیدا کند.

لثه‌های او را ماساژ دهید: بعد از اینکه دست‌هایتان را شستید، با انگشتتان لثه‌های کودک را با کمی فشار و ملایمت بمالید. این فشار می‌تواند فشاری را که کودک از دندان داخل‌ لثه‌اش احساس می‌کند خنثی کند.

همچنین یادتان باشد برای کودکان کمتر از دو سال بهتر است که از داروهای بدون نسخه برای درد دندان درآوردن مثل ژل‌ها و پمادها استفاده نکنید، مگر اینکه پزشک آنها را توصیه کرده باشد.