خواص خرمالو برای کودکان

خرمالو برای کودکان

خرمالو یکی از میوه های شیرین و پرطرفدار فصل پاییز است. امروزه خواص خرمالو برای کودکان بر هیچ کس پوشیده نیست و بسیاری از خانواده‌ها از این میوه در رژیم غذایی کودک خود استفاده می‌کنند. ما نیز در این مطلب ، به بررسی خواص خرمالو برای کودکان خواهیم پرداخت.

از چه سنی می‌توان به کودک خرمالو داد؟

لازم است بدانید زمان معرفی این میوه به کودک از 10 تا 12 ماهگی است. زیرا علاوه بر خوشمزه بودن و طرز آماده سازی آسان، خوردن آن نیز بی خطر است.

به علاوه خرمالو به طور معمول حساسیت زا نیست. با وجود این، بهتر است قبل از دادن خرمالو به فرزندتان، با پزشک متخصص اطفال در این مورد مشورت کنید و از او مجوز بگیرید.

خواص خرمالو برای کودکان چیست؟

اگر خرمالو به خوبی رسیده باشد، برای کودکان نیز میوه‌ای مفید محسوب می‌شود و در رشد و نمو آن‌ها مؤثر است.

1. تأمین عناصر مورد نیاز بدن

خرمالو سرشار از ویتامین A، بتاکاروتن و همچنین مقدار بسیار زیادی از ویتامین‌های B1، B2، B3 و ویتامین C است.

به علاوه این میوه مواد معدنی گوناگون مورد نیاز کودکان نظیر کلسیم ، گوگرد ، آهن ، فسفر، منیزیم و پتاسیم را به همراه دارد؛ به همین جهت برای رشد و نمو کودکان بسیار مفید شناخته شده است.

2. جلوگیری از بروز مشکلات گوارشی

خرمالو نیز مانند بسیاری از میوه‌ها سرشار از فیبر است. این مقدار تقریباً برابر ۲۰ درصد نیاز روزانه در یک وعده غذایی است. فیبر، مواد غذایی را از مسیر دستگاه گوارش جا به جا می‌کند و موجب افزایش ترشحات مناسب سیستم گوارشی می‌شود.

فیبر همچنین علائم یبوست و اسهال را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. در مجموع، میوه‌هایی نظیر خرمالو که از میزان فیبر بالایی برخوردارند، می‌تواند به سیستم گوارش کودکان کمک شایانی کنند و از بروز بیماری‌های گوارشی شایع در میان کودکان جلوگیری کنند.

3. افزایش بینایی و سلامت چشم

ترکیبات موجود در خرمالو دارای خواص بی‌نظیری برای سلامت چشم و افزایش بینایی کودکان هستند! زیاکسانتین موجود در خرمالو، با توجه به عملکرد آن به عنوان یک ترکیب آنتی‌اکسیدانی، به سلامت چشم کودکان کمک شایانی می‌کند.

پژوهش‌های فراوان در این زمینه نشان می‌دهد که این ترکیب، علائم بیماری‌های چشمی نظیر دژنراسیون ماکولا، آب مروارید و شب کوری را کاهش می‌دهد و از بروز آن نیز در سنین پایین جلوگیری می‌کند.

4. افزایش اشتها

پتاسیم موجود در خرمالو باعث افزایش اشتها می‌شود. از این‌ رو، مصرف خرمالو می‌تواند باعث تمایل بیشتر کودکان به غذا خوردن شود و به رشد آن‌ها نیز کمک کند.

5. جلوگیری از بروز کم خونی

خرمالو میوه‌ای با خاصیت اسیدی است. این میوه دارای اسید‌های مالیک-تارتاریک و اسید سیتریک است. این اسید‌ها سبب جذب بهتر آهن و روی در بدن کودکان می‌شوند. آهن عنصری اصلی برای خون‌سازی محسوب می‌شود و از بدن در برابر بیماری‌هایی نظیر کم خونی محافظت می‌کند.

6. افزایش هوش کودک 

مطالعات انجام شده روی خرمالو مشخص می‌کند که ویتامین A نقش مؤثری میزان هوش کودکان دارد. خرمالو سرشار از ویتامین A بوده و از این رو، با گنجاندن این میوه در رژیم غذایی فرزندتان، کودکی باهوش تر خواهید داشت.

کلام آخر

  • مصرف این میوه با معده خالی به خصوص برای کودکان، توصیه نمی‌شود و بهتر است به عنوان دسر بعد از غذا مصرف شود.
  • خوردن بیشتر از ۱ تا ۲ عدد از آن در روز توصیه نمی‌شود.
  • مصرف این میوه به صورت نرسیده مناسب نیست و بهتر است خرمالوی رسیده و شیرین را برای مصرف کودکان انتخاب کنید.