بستنی در رژیم غذایی کودک

بستنی یکی از خوراکی های پر طرفدار، لذیذ، خوشمزه و هوس انگیز در بین بزرگسالان و کودکان است که کمتر کسی تمایلی به خوردن آن ندارد و می تواند از این خوشمزه، دوست داشتنی دل بکند. برخی از کودکان و حتی بزرگسالان میل و علاقه به بستنی با طعم های مختلف دارند تا حدی که تمام طول روز حاضرند به جای انواع غذا بستنی بخورند.

کودک از چه سنی می‌تواند بستنی بخورد؟

قبل از آشنایی کودک با بستنی، بهتر است کودک را با انواع محصولات لبنی آشنا کنید. در اولین سال زندگی فرزندتان، بهتر است کودک را به تدریج با پنیر و کشک آشنا کنید و واکنش او را بررسی کنید. این کار، همچنین به شما کمک می‌کند متوجه شوید آیا فرزندتان به لاکتوز حساسیت دارد یا خیر.

هنگامی‌که بدن کودک به هضم این مواد در طول سال اول عادت کرد، می‌توانید طعم خوب بستنی را به او بچشانید. لازم است بدانید یکی از چیزهایی که کودک زیر یک سال نباید بخورد بستنی است.

اگر چه این ماده از شیر و خامه پرچرب تهیه می شود و به منظور ازبین بردن باکتری ها پاستوریزه می شود اما ممکن است برخی نوزادان نسبت به پروتئین شیر ، مواد معدنی و سایر مواد موجود در آن حساسیت نشان دهند. همچنین بستنی از لحاظ مواد مغذی ضعیف می باشد.

نکاتی در مورد انتخاب بستنی 

قبل از اینکه به فرزندتان برای اولین بار بستنی بدهید لازم است چند نکته را در ذهن خود داشته باشید که در ادامه به این نکات پرداخته شده است.

  • مواد تشکیل‌دهنده بستنی را بررسی کنید. از بستنی‌های حاوی آجیل یا سایر مواد موجود در آن‌ها خودداری کنید، زیرا ممکن است کودک شما به این مواد غذایی حساسیت داشته باشد و هنوز شما متوجه این مسئله نشده باشید.
  • بستنی را از مارک‌های معروف تهیه کنید. از فروشنده‌های دوره‌گرد بستنی تهیه نکنید. از یک فروشگاه و مارک معروف بستنی تهیه کنید.
  • بستنی را به صورت واحدهای کوچک به فرزندتان بدهید. یک ظرف کامل بستنی یا یک بشقاب و قاشق پر از بستنی به فرزندتان ندهید. این مسئله می‌تواند باعث ناراحتی معده در کودک شود.
  • بستنی وانیلی بهترین گزینه است. در ابتدا به فرزندتان، بستنی با طعم وانیل بدهید. این نوع بستنی نه تنها یک عطر و طعم کلاسیک دارد که در سطح جهان محبوب است، بلکه فاقد هرگونه رنگ غذایی یا مواد افزودنی دیگری است که ممکن است در سایر طعم‌ها وجود داشته باشد.
  • فیلم گرفتن از فرزندتان را فراموش نکنید. دوربین خود را آماده نگه دارید. حالت صورت کودک شما، وقتی برای اولین بار طعم بستنی را می‌چشد بسیار ارزشمند است. مطمئن شوید که تصاویر آن را ثبت می‌کنید.

نکات مهم درباره بستنی دادن به‌ کودک

1)بستنی های مصرفی حاوی رنگ های مصنوعی و غیرمجاز نباشد.

2)بستنی های میوه ای که تبلیغ می شوند فاقد میوه و حاوی رنگ و طعم های مصنوعی هستند که باید از مصرف آنها به خصوص برای کودکان خودداری شود چرا که این مواد کودک را مستعد ابتلا به بیماریهایی نظیر بیش‌فعالی می‌کنند .

3)از بستنی های استاندارد و پاستوریزه استفاده شود زیرا ممکن است شیر بستنی های محلی و دست ساز به هنگام تهیه به قدر کافی جوشانده نشده باشد و این امر موجب می شود تا با مصرف این نوع بستنی ها ، احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل تب مالت وجود داشته باشد.

4)بستنی خامه دار نیز خیلی توصیه نمی شود زیرا خامه ، حاوی چربی اشباع و مضر است.

5)از دادن بستنی به‌کودک هنگام سرماخوردگی یا هوای سرد خودداری کنید.