آسیب طلاق بر فرزندان

طلاق والدین

از میزان آسیب طلاق بر فرزندان نمی‌توان گذشت و به باور متخصصان روان درمانگر با توجه به عدم توانایی آنها با انطباق خود با شرایط جدید،‌ این رویه می‌تواند به یک بحران جدی برای فرزندان طلاق تبدیل شود.یک متخصص روانپزشک و روان درمانگر اظهار داشت: آنچه در مراحل جدایی والدین اهمیت دارد این است که دعواها و بحث خود را به دنیای کودک وارد نکنند، متناسب با سن کودک با او صحبت و به فرزند یا فرزندان خود توضیح دهند که به دلیل عدم تفاهم چاره‌ای جز این راه نداشته اند.

تداوم ارتباط کودک با والدین و کیفیت آن، می تواند بر میزان افزایش یا کاهش صدمه بر بچه های طلاق تعیین کننده باشد: در حقیقت طلاق موجب بوجود آمدن برخی خصوصیات روحی و روانی خاص در رفتار و گفتار بچه ها خواهد شد و از این رو والدین با آگاهی از این خصوصیات باید با برنامه ریزی مناسب نسبت به تاثیرات منفی طلاق، اقدام به جدایی از یکدیگر کنند. طلاق یکی از واقعیت های جدی زندگی امروزه است از این رو لازم است والدینی که تصمیم به جدایی می گیرند اطلاع داشته باشند فرزند یا فرزندان آنان از این اتفاق ناخشنود هستند و احتمال دارد پدر یا مادر را به عنوان مقصر این اتفاق ، بدانند.

بهتر است پدر و مادر در اینگونه مواقع برای کاهش اضطراب و استرس کودک باید به وظیفه خود نسبت به فرزند، خوب عمل کنند و بر این نکته تاکید داشته باشند که بعد از طلاق باز هم آنها یک خانواده باقی خواهند ماند.

به پدر و مادر بچه های طلاق توصیه می شود: هیچگاه از احساس و رفتار آنان غافل نشوید. به نحوی رفتار کنید که بچه ها بخش مهمی از زندگی شما به شمار می روند و تلاش کنید ضمن رفتار مناسب، فرزندان را به هم نزدیک و در صورت لزوم با یک روانپزشک مشورت شود.

والدین توجه کنند همسر دوم آنان بعد از ازدواج، به برقراری رابطه با فرزندان کمکی نمی تواند کند،‌ چنانچه همسر دوم پشت سر بچه ها بدگویی و تلاش کند رابطه ها را سرد کند، این نکته همانقدر که مشکل والدین است مشکل فرزندان نیز هست. پس مشارکت بچه ها در رفع این مشکل قابل توجه است. در زمان جدایی حتما با فرزندان صحبت کنید، عشق و علاقه خود را به آنان نشان دهید و هدف جدایی از همسرتان را برای بچه ها بازگو و از تلاش آنان برای تحت فشار قراردادن والدین برای بازگشت به زندگی مجدد جلوگیری کنید.


یک رابطه مناسب بین همسر سابق و کودک ایجاد کنیم

کارشناسان بر این عقیده‌اند که تشویق فرزندان به داشتن رابطه‌ای قوی با والد دیگر خود، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان برای آن‌ها انجام داد. یکی از اصلی‌ترین موارد تاثیر جدایی والدین بر روی کودکان بروز مشکلات اعتماد و وفاداری در آن‌هاست. پس صرف نظر از این که درباره همسر سابق خود چگونه فکر می‌کنیم، بهتر است از بدگویی درباره او پیش فرزندمان خودداری کنیم.

همچنین، این که به کودک خردسال خود بگوییم پدر یا مادرش را «به زودی» خواهد دید، تاثیر چندانی در اطمینان‌بخشی به او ندارد؛ کودکان صبر و حوصله بسیار کمی دارند. به جای آن، روزها را روی یک تقویم علامت بزنیم و به او نشان دهیم که پدر یا مادرش چه روزی به دیدن او خواهد آمد.

از مجادله در مقابل کودک بپرهیزیم

برخی روانشناسان معتقدند، کودکان سه‌ساله و یا کمتر، نمی‌توانند پیچیدگی‌های یک رابطه را درک کنند. پس مشاهده درگیری‌ها و مجادله‌های ما، ممکن است موجب ایجاد احساس خشم و یا حتی احساس مسئولیت در قبال مشکلات در کودکان شود.
بهتر است با همسر سابق خود توافق کنیم که در زمان بروز هرگونه اختلاف نظر، با صدایی در حد نرمال و بدون فریاد صحبت کنیم و بحث درباره مسائل و اختلافات اصلی خود را به زمانی که فرزندمان خواب است یا در خانه حضور ندارد موکول کنیم.